Jaskyňa na Bubne sa nachádza 250m od  miestneho cintorína v nadmorskej výške cca 350m n/m. V minulosti bola navštevovaná hlavne deťmi, ktoré tam hrávali karty (vlastná skúsenosť miestneho jaskyniara :)).  Lokalitu sa v deväťdesiatych rokoch, počas jednej akcie  podarilo predĺžiť a tak preniknúť do kaverny o rozmeroch 5x4m. Po ďalších neúspešných pokusoch o prienik bola lokalita dlhší čas opustená a tak došlo k zanesenie vstupu do jaskyne. Do jaskyne sa opätovne podarilo preniknúť v roku 2007 speleo krúžku, ktorý ju nepravidelne navštevuje. Po zopár akciách a nedokončenom mapovaní jaskyne sa dňa 23.2.2008 podaril ďalší prienik do nových priestorov. Ako prvý, kde nikdy nikto nevkročil, sa do kaverny prekopal Viliam Horecký . Kaverna o rozmeroch 4x3m s pulzným prievanom nasvedčuje, že to nebude náš posledný postup na tejto perspektívnej lokalite.

8.3.2008

..po dnešnom dni je v jaskyni silný prievan. Na budúce objav. Na fotografií je priestor kde ešte nevkročila ľudská noha.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

14.3.2008

..ani dnes sa nám nepodarilo preniknúť do žalúdka Bubna. Materiál už nie je kam dávať a tak ho budeme musieť transportovať do vyššie položených priestorov. Neúspešný bol i pokus o postup novými technikami. Dokonca som zostal dva dni na jedno ucho čiastočne hluchý. Zasekol sa nám i vrták a tak tam chvíľku pobudne. Podarilo sa však zväčšiť okno do neznáma a tak bez problémov vyfotografovať chodbu…
(fotografovanie prebiehalo prestrčením ruky s upevneným fotoaparátom na šnúrke a s nastaveným časovým spínačom )

Akcie 21 a 24.3

Veľkonočný piatok nič nepriniesol. Zopár unavených išlo domov so sklamaním. Opäť sme sa neprekopali. V pondelok som dohodnutý s Milošom na použití včeličkovej

techniky.

Na Veľkonočný pondelok sme sa konečne okolo 17 h dostali do nových priestorov. Ako prvý vošiel Tomáš, no na naše prekvapenie bola chodba v skutočnosti užšia ako sa na fotkách javila. Nové priestory o dĺžke 5 m sklamali. V chodbe treba prekonať úžinu o dĺžke 0,5 m a pribudne ďalších nových 5 m. Po úžine sa chodba síce otvára, no ďalej ako spomenuté metre, nie je vidieť…

Chodbu sme nazvali Veľkonočná hačovka.

Roky prešli a do dnes nie je jaskyňa úplne zmapovaná a najnovšia mapa obsahuje chyby. Podarilo sa nám však prekovať vedľajší vchod do jaskyne a spojiť tak Ľadnicu s Chladnicou. To boli Pôvodne názvy vchodov, no nik už si nepamätá, ktorý je ktorý  🙂

Vstup do jaskyne sa tak stáva pohodlnejší naproti pôvodnému, kde sa jaskyniar poriadne natrápil, než vyliezol spomedzi zakliesnených kamenných blokov na povrch. Umožnila sa tak i možnosť povyťahovať nahromadené sedimenty z vnútra najväčšieho priestoru jaskyne von. Priestor by si zaslúžil väčšiu pozornosť jaskyniarov.

mapa na bubne

Facebook Comments

Mohlo by vás zaujímať: